Gyakran Ismételt Kérdések a RO (Fordított Ozmózis) háztartási víztisztítók kapcsán
Üzemeltetéssel kapcsolatos kérdések:
Mennyivel növeli meg egy háztartás vízfogyasztását a RO háztartási víztisztító készülék?
Elhanyagolható mennyiségben, mivel a készülék nem a háztartás teljes vízfelhasználását, csak az ivóvizet szűri, és e folyamat során keletkezik az R-50ND készülék esetében 1:3, 1:4 arányban "szennyvíz", azaz szennyezőanyagokban feldúsult víz, ami a lefolyóba távozik (az érték függ a víznyomástól, nagyobb víznyomás, kevesebb szennyvíz). Az R-50AD nyomásfokozó motorral ellátott készülékünk esetében a tisztavíz:szennyvíz arányszám 1:2. CW-50T készülékünk esetében ez az arányszám 1:1!
Egy személy naponta kb. 100-150 liter vizet használ fel az alábbi eloszlásban:
Mivel a készülék, csak ez utóbbit szűri, ezért a tisztítás során keletkező hulladék víz mindössze 4-8 liter (1:2 esetében). Ez nem befolyásolja számottevően a napi 100-150 literes átlagos személyenkénti vezetékes vízfogyasztást.
Milyen időközönként kell a 3 db elő- és az 1 db utószűrőt kicserélni a RO víztisztítókban?
A 4 db szűrő cseréjét egyszerre javasoljuk elvégezni. A szűrők élettartama függ a felhasznált víz mennyiségétől és a megtisztítandó víz szennyezettségétől. Átlagos (4 fő) családi felhasználás esetén - a több éves tapasztalatok alapján - félévente javasolt a szűrőket kicserélni. Kisebb ivóvíz fogyasztású háztartás esetén ritkábban is elég, de évente egyszer mindenképp szükséges. Ha a szűrőbetétek évenkénti cseréje nem történik meg, az előszűrés nem megfelelő és pl. a bekerült klór károsíthatja a membránt, és a víz minősége sem garantált.
Milyen időközönként kell a RO víztisztító membrán szűrőjét cserélni?
A RO membránt egy átlagos (4 fős) háztartás esetében kétévente szükséges cserélni, de a maximális élettartama 3 év.
Honnan lehet tudni, hogy a szűrök cseréje esedékes?
A szűrők és a RO membrán cseréjének időpontját figyelemmel kísérjük ingyenes Szűrőcsere-figyelő-szolgálatunk nyilvántartása alapján Így, mikor esedékessé válik a szűrők/membrán cseréje, ezt jelezzük az Ügyfél elérhetőségén.
Megjegyzés: Az új szűrő fehér színű és a használat során barnás elszineződés jelenik meg rajta. Amikor a szűrő egybefüggő aranybarna színűvé válik - de legkésőbb egy év elteltével -, szükségessé válik a szűrők cseréje. (Az R-50ND és R-50AD készülékek esetében az első előszűrőjének szűrőháza átlátszó, így a szűrő látható benne, és így könnyen kontrolálható a szűrő elszineződése).A RO membrán hatékony működését az előszűrők megfelelő időközönként elvégzett cseréje biztosítja. Maximum 3 év elteltével mindenképp szükséges a RO membrán cseréje.
Ki végzi el a RO víztisztítók karbantartását?
A RO víztisztítók különösebb karbantartást nem igényelnek: időközönkénti szűrőcserék és a rendszer fertőtlenítésének elvégzése biztosítja a RO készülékek problémamentes, folyamatos működését. A szűrők és a RO membrán cseréjét, illetve a fertőtlenítést az Ügyfelek saját maguk is el tudják végezni. Ennek elvégzéséhez segítséget találnak a készülékek Gépkönyvében, illetve elérhetőségeinken is szívesen segítünk! Természetesen, kérésre, mi is elvégezzük a karbantartást.
Milyen garancia van a Coolpex RO víztisztító rendszerekre?
A Coolpex RO víztisztító termékekhez 2 év teljeskörű garanciát biztosítunk, továbbá nyilvántartásunkban szereplő, rendszeresen elvégzett szűrő/membráncserék esetén 10 év vízminőség garanciát nyújtunk! A szükséges szűrőket, alkatrészeket a berendezésekhez folyamatosan, minimum 8 évig biztosítjuk.
Elköltözés esetén tovább lehet-e vinni a beszerelt RO víztisztító berendezéseket?
Igen, természetesen! A készülék kb. 1 óra munkával le- majd az új helyszínen felszerelhető.
Beszereléssel kapcsolatos kérdések:
Mekkora hely szükséges a RO háztartási víztisztító készülék beszereléséhez?
A pult alá szerelhető változatok közül az R-50ND és R-50AD berendezések szűrőegysége és a tartály 60x60 centiméteres, egytálcás mosogató alatti szekrény alapterületének kb. 60%-át foglalja el. A többi pult alá szerelhető készülék kisebb helyen is elfér. Mindegyik RO víztisztíó termék leírásának oldalán feltüntettük a méreteket.
Hova szerelhető be az RO víztisztító rendszer?
A beépíthető RO víztisztító rendszereket a konyhában a (vízvételi hely) mosogatópult alá javasolt beszerelni. Azonban arra is van lehetőség, hogy a készüléket a családi ház pincéjébe vagy egyéb hasonló, hűvös helyre szereltessék be szakemberrel, melynek következtében a víz ott hűvösben van. A pult feletti, illetve álló RO berendezések pedig bárhol elhelyezhetők a lakásban/irodában, ahol vízvételi lehetőség van. Az elhelyezés tervezésénél figyeljünk arra, hogy a víztisztítók a vízvétel helyétől maximum 8 méter távolságon belül legyenek.
Mekkora hálózati víznyomás szükséges a RO berendezés megfelelő működéséhez?
A RO rendszer folyamatában a hálózati víz nyomása kényszeríti a vízmolekulákat a természetes ozmotikus nyomással ellentétes irányú mozgásra, ezért fontos szerepe van a nyomás nagyságának a készülék üzemelésekor. Ha túl alacsony a hálózati víznyomás, akkor lecsökken a tisztított víz mennyisége is. Az ideális nyomás az alap RO berendezések (R-50ND, CW-50U-N és CW-50C-N) számára 4-4,5 bar. Ha azonban a hálózati víznyomás alacsonyabb, mint 3 bar, akkor a készülékek nyomásfokozós szivattyúval ellátott változatait (R-50AD, CW-50U és CW-50C) kell mindenképp alkalmazni a hatékony víztisztítás érdekében.
A Coolpex RO víztisztító rendszert össze lehet-e kapcsolni egy második csappal?
Igen, össze lehet. A víz könnyen elvezethető a konyhában más további csapokhoz is. Pl. a RO tisztított vizet a már meglévő, arra alkalmas (italadagolós) hűtőszekrényre is ráköthetjük, vagy még egy csapot felszerelhetünk pl. a fürdőszobában is, hogy ivásra, fogmosásra, arcmosásra (érzékeny bőr esetén javasolt) tisztított vizet tudjunk használni. Ebben az esetben is a maximális 8 méterre kell figyelni a vízvételi hely és a víztisztító közötti távolságnál.
Használható-e a készülék kútvíz tisztítására?
Igen. Az R-50ND alap RO készüléket a vezetékes vízhálózatban levő - min. 3, max. 7 bar - víznyomás működteti. Ezért a kútvízhez (víz nyomása kisebb, mint 3 bar) az R-50AD változatra van szükség, amely egy elektromos nyomásfokozó szivattyúval van ellátva. A kútvíz tisztításához ezen kívül szükséges még egy UV lámpás előfertőtlenítő, ami a baktériumok elpusztításával a szűrőmembrán élettartamát növeli meg és a megszűrendő víz sterilitását biztosítja. Ezekben az esetekben is természetesen a RO víztisztítókat a lakásban kell elhelyezni a vízvételi hely elé. Ha valaki kútvizet szeretne tisztítani, mindenképp el kell végeztetni előtte a víz bakteorológiai vizsgálatát (pl. helyi ÁNTSZ által)!
Szükséges-e külön RO víztisztítót beszerelni az ivóvíz tisztítására, ha már van egy vízlágyító készülék felszerelve a vezeték rendszerre?
Igen, mindenképp. A vízlágyítók, csupán az eszközeinket (csapok, mosógép, mosogatógép, vezetékek) védik meg azáltal, hogy a vezetékes víz kalcium és magnézium tartalmát csökkentik, illetve tapadási tulajdonságuk módosításával a vízkő lerakódását megakadályozzák, míg a RO víztisztító készülékek az ember részére teszik fogyaszthatóvá, egészségessé a vezetékes vizet (minden káros anyagot eltávolítanak). A vízlágyító azon túl, hogy háztartási készülékeinket megóvja a vízkőtől, tulajdonképpen a RO víztisztító készülék élettartamát növeli meg az "előtisztítás"-sal.